Viena Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos diena Holokausto aukoms atminti

Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje rugsėjo 26 diena buvo skirta atminti ir pagerbti Lietuvos žydų genocido aukas. Atsiliepdama į Tarptautinės nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti komisijos kvietimą mokyklos bendruomenė šią dieną vykdė skirtingas veiklas mokykloje bei dalyvavo eisenoje iki arčiausiai gimnazijos esančios žydų žudynių vietos.

Pirmąkart apie Vėliučionių žudynių vietą Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos mokiniai sužinojo pernai, su lietuvių kalbos mokytoju Mariumi Janulevičiumi kurdami filmą „The Forgotten. Užmiršti“, kuris pavasarį buvo įvertintas pirmąja vieta nacionaliniame Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro konkurse „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“. Šį filmą dauguma gimnazistų matė dar pernai, kai tik jis buvo publikuotas, ir daugeliui tai tapo Holokausto tragedijos pažinimo pradžia. Dalis filmo buvo skirta Vėliučionių žudynėms – miške šalia šio miestelio Ypatingasis būrys 1941 m. rugsėjo 22 d. sušaudė 1159 žydų iš Šumsko, Kenos, Naujosios Vilnios ir kitų aplinkinių miestelių. Tragedijos vieta – vos keli kilometrai iki gimnazijos. Prieš filmo pasirodymą organizuotoje apklausoje beveik trečdalis gimnazistų nurodė nežinantys, kas yra Holokaustas, o apie Vėliučionių tragedijos vietą žinojo vos keletas. Lietuvos žydų genocido diena (rugsėjo 23) gimnazijoje taip pat anksčiau nebuvo minima.

Šiemet, artėjant Holokausto dienai, gimnazijoje kilo iniciatyva Vėliučionių žudynių vietą aplankyti visai Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai, taip pagerbiant arčiausiai mokyklos esančiuose masiniuose kapuose palaidotas aukas. Renginį organizavo Mindaugas Kliokmanas, gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui. Pilietinėje iniciatyvoje dalyvavo apie du šimtai gimnazistų kartu su savo auklėtojais ir mokytojais. Kiekvienas iš jų atsinešė po akmenuką su užrašytu Vėliučionių aukų vardu (vardų sąrašą suradome www.yadvashem.org svetainėje). Daugelis gimnazistų pirmąkart sužinojo, kad žydai ant kapo deda akmenukus – tai simbolis, kad kapas buvo aplankytas, kad palaidotas žmogus nėra užmirštas, ir kartu tai tarsi šventykla, statoma akmuo po akmens, ir šis darbas širdyje nesibaigia.

Vėliučionyse prie gimnazijos bendruomenės prisijungė ir rašytoja Rūta Vanagaitė, kuri papasakojo svarbiausius šios vietoje įvykusios tragedijos aspektus bei dėkodama pastebėjo, jog ši liūdna vieta bene pirmą kartą sulaukė tokios didelės žmonių grupės, atėjusios pagerbti aukų atminimo.

Grįžę į mokyklą mokiniai klasėse kartu su klasių vadovais žiūrėjo pasirinktus Holokausto tematikos filmus.

Tikimės, kad ši netradicinio ugdymo diena tapo gera istorijos ir pilietiškumo pamoka visai gimnazistų bendruomenei, o mūsų eisena – pirma, bet ne paskutinė.

Renginio reportažą galite pamatyti:

Mindaugas Kliokmanas, Marius Janulevičius