Dr. Birutės Triškaitės pamoka, skirta Martyno Mažvydo Katekizmo 470-osioms metinėms

Šiais metais minime Martyno Mažvydo Katekizmo (Karaliaučius, 1547), pirmosios spausdintos lietuviškos knygos, 470-ies metų jubiliejų.

Spalio 27 d. mūsų gimnazijoje svečiavosi Lietuvių kalbos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, humanitarinių mokslų dr. Birutė Triškaitė. Filologė gimnazijos III klasių mokiniams vedė pamoką „Reformacija ir XVI amžiaus lietuvių raštija: nuo katekizmo iki Biblijos“, atskleidusią pirmosios spausdintos lietuviškos knygos atsiradimo istorinį ir kultūrinį kontekstą. Gimnazistai susipažino su pagrindinėmis Reformacijos idėjomis, sužinojo, kokia jų įtaka lietuvių raštijai. Per pamoką analizuotos pirmųjų spausdintų lietuviškų knygų atsiradimo priežastys, diskutuota, kodėl Mažvydo Katekizmas išspausdintas Prūsijos Kunigaikštystėje, o ne LDK, sužinota, kiek knygų parengė Mažvydas ir kuo lietuvių kultūrai nusipelnė Jonas Bretkūnas.

„Katekizmas“ nuo senų laikų laikomas ne tik lietuvių raštijos, bet ir lietuvių kalbos gramatikos, terminijos, pasaulietinės poezijos, muzikos istorijos pradžia, atvėrusia kelią lietuviškai knygai, pradėjusiai naują erą lietuvių tautos kultūros istorijoje“ (Jurgis Lebedys).

Lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Zautraitė