Gimnazistų tyrimas: Lietuva – senesnė, nei mes manome?

Gimnazistų tyrimasPrieš dešimtmetį mūsų šalyje visuotinai buvo švenčiamas Lietuvos vardo tūkstantmečio jubiliejus: vyko daugybė renginių, sukakties proga išleista nemažai Lietuvos istorijai skirtų knygų. Šiemet nuo pirmojo žinomo Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose sukaks 1010 metų.

Akademikų iniciatyva 2019 m. LR Seimas įtraukė kovo 9-ąją į atmintinų dienų sąrašą kaip Lietuvos vardo dieną. Kvedlinburgo analuose rašoma, kad 1009-ųjų kovo 9-ąją, vykdamas krikštyti pagonių, Lietuvos ir Rusios pasienyje buvo nužudytas Šventasis Brunonas Bonifacas. Tačiau Kvedlinburgo žinutėje Lietuva paminėta tik kaip vietos aplinkybė, ji rašoma šalia kitos lygiavertės valstybės pavadinimo; galbūt tai rodo, jog metraščio rašytojams ir skaitytojams, išsilavinusiai to meto Vakarų Europos visuomenei, be papildomų paaiškinimų buvo žinoma, kas ir kur yra Lietuva – tuomet išeitų, kad Lietuva kaip lygiavertė valstybė šalia kitų Vakaruose žinomų valstybių susiformavo anksčiau negu 1009 m.

Susidomėję šia tema, Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubo nariai sukūrė trumpą filmuką apie tai, kad Lietuva kaip valstybinis politinis darinys galėjo susiformuoti anksčiau, negu įprastai manoma. Kuriant filmuką gimnazistams mielai padėjo istorijos mokytoja Danutė Mazūrienė ir Lietuvos rekordus registruojančios agentūros „Factum“ vadovas Vytautas Navaitis. Naujasis Kino klubo filmukas gali būti įdomus visiems, kas domisi mūsų šalies istorija, taip pat pravers mokytojams, norintiems savo pamokose ar  mokykliniuose renginiuose paminėti Lietuvos vardo dieną. Filmą galite pamatyti čia: https://www.youtube.com/watch?v=XV29bKJZliE

Gimnazistų tyrimasGimnazistų tyrimasGimnazistų tyrimas

 

Mėnesio veiklos planaiKontaktai