Dalyvaujame Lietuvos mokinių konkurse „Praeities stiprybė – dabarčiai“

tiesa+coverMokyklinėje programoje Laisvės kovoms šiandien skiriama daug dėmesio, tačiau apie jas kalbant dažnai užmirštamas labai svarbus tuometinės okupacinės valdžios vykdytos propagandos veiksnys. Informacinis karas ir vadinamųjų Fake news skleidimas atrodo šiuolaikinis reiškinys, bet iš tiesų netikrų naujienų sklaida buvo itin dažnai taikoma jau prieš 70-80 metų. Nėra pasaulyje šalies, kurioje būtų abejojama, kad ginti tėvynę yra garbinga pareiga. Lietuvoje dar ir šiandien, trisdešimtaisiais Nepriklausomybės metais, svarstoma, ar partizanų kova, Lietuvą okupavus SSRS, buvo teisinga.

Bendradarbiaudami su disidente Nijole Sadūnaite, šiuo metu gyvenančia Pavilnyje, ir Gedvile Butkute-Indrišioniene, dirbančia Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje, gimnazistai sukūrė dokumentinį filmą „KGB paslaptys: kaip tiesa virsta „tiesa“.

Kūrybinė gimnazistų komanda kurdama filmą nagrinėjo, kokią įtaką tautos atminčiai padarė ir tebedaro sovietinė propaganda ir kaip KGB pavyko nuslėpti savo nusikaltimus. Pagrindinė filmo siunčiama žinia – kad kiekvienas sąmoningas pilietis turi nuolat domėtis, kokiais principais kuriama propaganda, kaip žaidžiama žodžių reikšmėmis, kaip atpažinti Fake news, išmokti iš gausybės abejotinų šaltinių atsirinkti faktus, išsiugdyti kritinį mąstymą. Filmas skiriamas Lietuvos mokinių konkursui „Praeities stiprybė – dabarčiai“, kurį organizuoja Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas.

Filmą „KGB paslaptys: kaip tiesa virsta „tiesa“ galite pamatyti čia: https://www.youtube.com/watch?v=fzIb_rH_9oo

kadras5kadras1